Dolnośląska Fundacja Alzheimerowska organizuje konferencje i szkolenia dla profesjonalistów w zakresie diagnostyki i terapii chorób otępiennych.

Program Szkolenia on-line
1. Wywiad z opiekunem jako podstawowa metoda diagnozy otępień.
2. Wykorzystanie skal Clinical Dementia Rating (CDR) do funkcjonalnej diagnozy otępienia.
3. Inne kwestionariusze wywiadu z opiekunem.
4. Formułowanie opisu badania neuropsychologicznego.
5. Udzielanie informacji zwrotnych o wynikach badania pacjentom i opiekunom.
UWAGA! Szkolenie odbędzie się wyłącznie w wersji on-line, na platformie GoogleMeet. Każdy uczestnik szkolenia musi posiadać adres mailowy na poczcie Gmail.
Szkolenie odbędzie się w godzinach 9:00 - 18:00 (8 godz. dydaktycznych). Przerwy w trakcie szkolenia są zaplanowane następująco:
-
10:15 - 10:30
-
11:45 - 12:00
-
13:15 - 14:15
-
15:30 - 15:45
-
17:00 - 17:10
KOSZT SZKOLENIA - 290 zł
dr n. med. Anna Barczak
Neuropsycholog, specjalista psychologii klinicznej
Od 2001 roku zajmuje się neuropsychologiczną diagnostyką chorób neurozwyrodnieniowych w Oddziale Alzheimerowskim Szpitala MSWiA w Warszawie. Pracuje również na stanowisku adiunkta w Zespole Kliniczno-Badawczym Chorób Zwyrodnieniowych CUN Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, pod kierownictwem prof. Marii Barcikowskiej.Od czerwca 2019 roku jest Wiceprzewodniczącą Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Jej głównym obszarem zainteresowań jest choroba Alzheimera, blisko współpracuje z zespołem neurologów, psychiatrów, psychoterapeutów oraz genetyków i neuroradiologów.
Jest współautorką ponad 50 publikacji, w tym również rekomendacji rozpoznawania i leczenia otępienia IGERO Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego. Czynnie uczestniczy w międzynarodowych i krajowych konferencjach poświęconych chorobom otępiennym.
Zajmuje się szkoleniem lekarzy i psychologów w zakresie diagnostyki neuropsychologicznej chorób otępiennych, prowadzi zajęcia dydaktyczne dla studentów English Division Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, szkoli psychologów w ramach specjalizacji klinicznej, pełniąc również funkcje kierownika specjalizacji. Członek Polskiego Towarzystwa Alzheimerowskiego, współpracuje z Warszawskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim. Jest członkiem rady naukowej czasopisma „Aktualności Neurologiczne” oraz rady naukowej programu „Kawa i zdrowie”.

Program Szkolenia on-line
1. Plastyczność neuropoznawcza
2. Rodzaje interwencji poznawczych: treningi funkcji poznawczych, stymulacja poznawcza, rehabilitacja poznawcza – wraz z ich przykładami
3. Możliwości i ograniczenia w stosowaniu poszczególnych interwencji poznawczych w zależności od nasilenia zaburzeń poznawczych
4. Efektywność poszczególnych rodzajów interwencji poznawczych w świetle wyników badań i metaanaliz
dr Ludmiła Zając-Lamparska, prof. uczelni
neuropsycholog, gerontopsycholog
Pracuje na stanowisku profesora uczelni na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Kieruje Pracownią Badań nad Starzeniem się Poznawczym. Jest Sekretarzem Zarządu European Cognitive Ageing Society oraz członkinią Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Psychologii Rozwoju Człowieka.
Głównym obszarem jej zainteresowań są interwencje poznawcze i ich efektywność wśród osób starszych o różnym poziomie funkcjonowania poznawczego oraz neuroplastyczność i zjawisko kompensacyjnej aktywność mózgu osób starszych. Zajmuje się też pomyślnym starzeniem się, metodami pomiaru funkcji poznawczych oraz metodami analizy statystycznej danych ilościowych. Jest autorką i współautorką ponad 60 publikacji naukowych, aktywną uczestniczką licznych międzynarodowych i krajowych konferencji naukowych.
Pełni rolę kierownika, koordynatora, badacza, a także opiekuna naukowego w projektach Narodowego Centrum Nauki, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Realizuje zajęcia z zakresu poznawczego starzenia i metod wspierania funkcjonowania poznawczego osób starszych się w ramach magisterskich studiów psychologicznych na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego oraz Uniwersytecie SWPS, a także na studiach podyplomowych z zakresu psychogeriatrii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Prowadzi też szkolenia dotyczące zaburzeń otępiennych i możliwości usprawniania poznawczego cierpiących na te zaburzenia we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej w Toruniu.

Program Szkolenia On-Line
-
Definicja i modele funkcji wykonawczych
-
Metody oceny – skale przesiewowe, kwestionariusze
-
Metody oceny - narzędzia, testy
-
Przejawy zaburzeń funkcji wykonawczych
-
Dysfunkcje wykonawcze w otępieniach

Jesienią 2020 r. zorganizowaliśmy cykl trzech szkoleń prowadzonych przez wybitną specjalistkę z neuropsychologii otępień dr n. med Annę Barczak.
19 września 2020 r. - Diagnostyka przesiewowa chorób otępiennych
10 października 2020 r. - Ocena neuropsychologiczna w otępieniu i łagodnych zaburzeniach poznawczych.
7 listopada 2020 r. - Diagnostyka różnicowa zespołów otępiennych.
Szkolenia przeznaczone były dla psychologów, lekarzy, studentów oraz innych specjalistów zainteresowanych tematyką diagnostyki otępień.
Szczegółowy program szkoleń
Diagnostyka przesiewowa chorób otępiennych (8h)
-
Cele diagnostyki przesiewowej, wprowadzenie do praktycznego wykorzystania narzędzi przesiewowych
-
MMSE
-
Testy rysowania zegara
-
MOCA i KTSP
-
Narzędzia diagnostyki różnicowej - CLOX i FAB
-
Krótkie metody – AD8 i Mini-COG
Diagnoza neuropsychologiczna w otępieniu i łagodnych zaburzeniach poznawczych (8h)
-
Specyfika diagnozy neuropsychologicznej procesów otępiennych
-
Rola wywiadu i obserwacji
-
Praktyczne metody oceny neuropsychologicznej przydatne w diagnostyce otępień
-
Profile dysfunkcji poznawczych w otępieniu
-
Specyfika diagnozy łagodnych zaburzeniach poznawczych
-
Praktyczne aspekty opinii neuropsychologicznej
Diagnostyka różnicowa zespołów otępiennych (8h)
-
Rodzaje chorób otępiennych
-
Specyfika diagnozy różnicowej
-
Różnicowanie wariantów choroby Alzheimera
-
Otępienie w chorobie Alzheimera a inne typy chorób neurozwyrodnieniowych
-
Rzadkie otępienia

W kwietniu 2018 roku odbywały się Wrocławskie Dni Alzheimerowskie. Udało nam się zgromadzić krajowe i zagraniczne autorytety z dziedziny chorób neurozwyrodnieniowych.
Konferencja zgromadziła 170 słuchaczy.
W październiku 2017 r. zorganizowaliśmy szkolenie Łagodne zaburzenia poznawcze w praktyce klinicznej. Naszymi gośćmi były dr hab. n. o zdr. Emilia Sitek oraz dr n. med. Anna Barczak.